5. SINIF | Konu Anlatımları Kategorisi / Ayın Hareketleri ve Evreleri videosu

İbrahim HOCA'dan Evinizin Konforunda 3., 4. , 5. , 6., 7. ve 8. Sınıflara Matematikten Canlı Dersler.

Gerekli Tek Şey e-mail Adresin, Adın ve Soyadın

Haftada 4, Ayda 16 Saat Sadece 120 TL( Ödemeler Aylık Olarak Havale İle Yapılır. )

Kayıt ve Ders Zamanları İçin Ayrıntılı Bilgi: 0507 215 26 58

EVİNİZDEKİ ÖĞRETMEN

5. sınıf dvd sini satın almak için tıklayınız.
1148 kişi izledi.
AYIN HAREKETLERİ ve EVRELERİ

 

  Bulutsuz bir gecede gökyüzünü seyrettiğimizde farklı şekilde parlayan Ay’ı görebiliriz. Ay, Güneş gibi bir ışık kaynağı olmayıp Güneş’ten aldığı ışığı Dünya’ya yansıtır.

 

  Uzayda bir gezegen etrafında dolanan gök cisimlerine uydu adı verilir. Dünya gezegeninin tek ve doğal uydusu Ay’dır. Ay, Dünya’mızın etrafında sürekli hareket halindedir.

 


  Ay, Dünya etrafında dolanma hareketi yaparken konumu Dünya ve Güneş’e göre sürekli değişmektedir. Bu durum Ay’ın ışık alan kısmının değişmesine ve Ay’ın farklı şekillerde görünmesine neden olur. Ay’ın bu farklı görünümlerine Ay’ın evreleri adı verilir.

 

  Ay’ın evreleri yaklaşık 29 günde tamamlanır. Bu süre 1 ay olarak kabul edilir. Ay’ın toplamda dört ana evresi vardır. Bu ana evreler arasında geçen süre bir haftadır.

 

  Ay’ın yeni ay, ilk dördün, dolunay ve son dördün olmak üzere dört ana evresi vardır. Bu evreler arasında gerçekleşen iki hilal ve iki de şişkin ay olmak üzere dört tanede ara evre vardır.

 


Yeni Ay: Ay’ın, Dünya ile Güneş arasında olduğu evredir. Bu evrede Ay’ın Dünya’dan görünen kısmı ışık almaz. Bu nedenle Ay, Dünya’dan görünmez.

 

İlk Dördün: Yeni ay evresinden sonra görülen bu evrede Ay’ın Dünya’ya bakan yüzünün sağ bölümü aydınlanır. Dünya’dan bakıldığından Ay, yarım daire biçiminde görülür.

 

Dolunay: İlk dördün evresinden sonra görülen bu evrede Güneş, Ay’ın Dünya’ya dönük yüzünü aydınlatır. Bunun için Ay, Dünya’dan bakıldığında yuvarlar ve parlak görülür.

 

Son Dördün: Dolunay evresinden sonra görülen bu evrede Ay’ın Dünya’ya bakan yüzünün sol bölümü aydınlanır. Dünya’dan bakıldığından Ay, yarım daire biçiminde görülür.

Yukarıda verilen dört ana evrenin yanı sıra Ay’ın, Güneş’in doğusunda ve batısında olduğu durumlarda görülen “Hilal” ara evreleri ile yeni ay ve ilk dördün ile dolunay ve son dördün arasında görülen “Şişkin Ay” ara evreleri de vardır.Ayın Hareketleri ve Evreleri

MİSAFİR OLARAK YORUM YAZ

Derstekrar üye olarak yorum yazmak için üye girişi yapınız eğer henüz üye değilseniz şimdi üye olmak için tıklayınız.

YORUMLAR Toplam 0 yorum bulunmaktadır.